flagpl

In English

 

 

 

 

Vincent Swicz

żołnierz i pisarz
1899 – 1987

 

 

 

 

 

Vincent Swicz to pseudonim pisarski Wincentego Szczęsnowicza, kapitana Armii Polskiej, który pod koniec II wojny światowej dotarł do Szkocji. Zamieszczone tu zdjęcie pochodzi z roku 1948. Podczas wojny napisał dwie interesujące książki w języku angielskim. W pierwszej z nich ”Poland Still Unknown” (Polska ciągle nieznana) przybliża swoim anglojęzycznym czytelnikom historię, geografie i kulturę Polski z zamiarem przeciwdziałania propagandzie antypolskiej tamtych czasów. Jego druga książka ”First Steps in Polish” (Pierwsze kroki w języku polskim) była kursem języka polskiego przeznaczonym dla osób anglojęzycznych.

 

Po wojnie założył Brytyjsko-Polski Klub Korespondencyjny (BPCC), który skupił setki członków z całego świata. Klub ten można uznać za poprzednika internetowych grup zainteresowań. Nic więc dziwnego, że autorzy niniejszej strony internetowej, Tony Gabis w W.Brytanii i Henryk Sułkowski w Polsce, ujawnili swoje obustronne zainteresowanie osobą Vincentego Swicza za pośrednictwem Internetu. Jestesmy przekonani, że Vincent zaakceptowałby nasze poczynania. Zainteresowanie Tony’ego  zrodziło się gdy przedzierał się przez tekst książki „Poland Still Unknown”, którą znalazł w małym sklepie księgarskim, a Henryk był kiedyś członkiem BPCC.

 

Prowadząc tę stronę internetową zamierzamy opowiedzieć światu co wiemy o Vincentym Swiczu, mamy też nadzieję, że odszukamy osoby, które będą mogły poszerzyć naszą wiedzę.

Zatem – jeżeli jest ktoś, kto znał Vincentego, czytał jego książki lub był członkiem BPCC – prosimy o kontakt lub  zostaw wiadomość w księdze gości.

 

Więcej o Vincentym Swiczu znajdziecie:

 

·        Biografia

·         Miejsce Polski w Europie Środkowej

·         Polska ciągle nieznana

·         Pierwsze kroki w języku polskim

·         Brytyjsko-Polski Klub Korespondencyjny

·         Przyjaciele Vincentego Swicza

 

 

 

 

 

 

 

 

http://homepages.plus.net/cgi-bin/count_odometer?pricklypole_ss